Blogul lui gctinvalentin

Columbia-Grecia 3-0

Echipa Columbiei a învins formația Greciei cu scorul de 3-0 (1-0), sâmbătă, la Belo Horizonte, pe stadionul ”Mineirao”.
Columbia și-a demonstrat încă din start statutul de favorită. A deschis scorul încă din al cincilea minut de joc, când Armero a reluat cu latul o minge lucrată excelent de Cuadrado pe partea dreaptă. Fundașii greci au reușit să devieze, însă insuficient pentru a-l salva pe Karnezis.
Sud-americanii și-au dublat avantajul în minutul 58, după un corner la care apărarea grecilor a fost visătoare și l-a lăsat singur în fața porții pe Teofilo Gutierrez, care nu a avut de făcut decât să împingă mingea din câțiva metri.
James Rodriguez a închis tabela cu o reluare din prima, după o minge așezată cu călcâiul de același Cuadrado, la ultima fază a meciului (90+3).

Columbia : Ospina – Zuniga, Yepes (c), Zapata, Armero (74 Arias) – Sanchez, Aguilar (68 Mejia) – Cuadrado, James Rodriguez, Ibarbo – Teofilo Gutierrez (76 Jackson Martinez);
Antrenor: Jose Pekerman;

Grecia : Karnezis – Maniatis, Manolas, Sokratis, Holebas – Torosidis, Katsouranis (c), Samaras – Kone (78 Karagounis), Salpingidis (57 Fetfatzidis), Gekas (64 Mitroglou);
Antrenor: Fernando Santos.